V Česku vedou žebříček nejvyšších výdělků řídící letového provozu, kteří si měsíčně přijdou na 215 tisíc korun. Naproti tomu kurýři a poslíčci sotva dosáhnou desetiny této částky. Jak si vedete vy? Zjistěte, ve kterých profesích se za posledních jedenáct let platy nejvíce zvýšily a kde naopak zůstaly téměř stejné.
Možná už víte, že ministr práce Marian Jurečka navrhuje od příštího roku navýšení platů vrcholným politikům o sedm procent, což je reakce na rozhodnutí Ústavního soudu, který zmrazení platů soudců označil za nezákonné. Platy politiků a soudců jsou vzájemně propojeny, a proto původní návrh počítal dokonce s navýšením až o 14 procent – poslanci by si přišli na 116 tisíc korun, ministři na 222 tisíc a předsedové parlamentních komor či premiér by měli přes 312 tisíc korun.
Tím by se ministři dostali na úroveň řídících letového provozu, kteří podle statistik dlouhodobě vedou v žebříčku nejlépe placených profesí. V loňském roce činil jejich medián mzdy 215 tisíc korun měsíčně. Data Českého statistického úřadu a ministerstva práce, analyzovaná redakcí Aktuálně.cz, přinesla přehled o mzdách za posledních jedenáct let.
Zajímá vás, jak si stojíte ve své profesi? Podívejte se sami na graf.
Řídící letového provozu se opět umístili na vrcholu mzdového žebříčku, a to především díky stresové náročnosti své práce. Právě odpovědnost za bezpečnost letadel a stovek pasažérů každý den z nich dělá jedny z nejlépe placených zaměstnanců.
Druhé místo obsadili elektrotechnici zajišťující provoz řídicích a navigačních zařízení v letectví – další důležitá pozice spojená s bezpečností vzdušného prostoru. Za nimi už najdeme top manažery bank, pojišťoven a IT sektorů, kde se špičkové platy pohybují rovněž vysoko.
Na opačném konci mzdové tabulky jsou nejhůře placení kurýři, zedníci, pomocníci v kuchyních či pracovníci ostrahy, kteří si měsíčně přijdou jen na zhruba dvacet tisíc korun.
Pro porovnání: medián mezd všech sledovaných profesí byl loni 39 518 korun měsíčně, což je oproti předchozímu období nárůst o 17 tisíc korun za posledních jedenáct let.
Přestože loni mzdy kvůli inflaci zaostávaly, letos došlo ke zlepšení. Jak uvedla Jitka Erhartová z Českého statistického úřadu, „ve druhém čtvrtletí vzrostla průměrná nominální mzda o 6,5 procenta a po zohlednění inflace reálně o 3,9 procenta.“
„Růst reálných mezd v letošním roce tak pozvolna umazává výrazný propad reálné kupní síly zaměstnanců z období velmi vysoké inflace z let 2022 a 2023. V reálném vyjádření se však průměrná mzda nachází stále na úrovni roku 2018,“ uvádí analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.
Tento „handicap“ by ale měly příjmy tuzemských zaměstnanců smazávat i v následujících čtvrtletích. „V reálném vyjádření se v letošním roce vrátily mzdy k růstu, který bude z důvodu nízké inflace relativně vysoký,“ říká analytik České spořitelny Jiří Polanský.