Vyděláváte dost? Porovnejte si plat se 300 profesemi!

Picture of Jiří Křelina

Jiří Křelina

18

V Česku vedou žebříček nejvyšších výdělků řídící letového provozu, kteří si měsíčně přijdou na 215 tisíc korun. Naproti tomu kurýři a poslíčci sotva dosáhnou desetiny této částky. Jak si vedete vy? Zjistěte, ve kterých profesích se za posledních jedenáct let platy nejvíce zvýšily a kde naopak zůstaly téměř stejné.

Možná už víte, že ministr práce Marian Jurečka navrhuje od příštího roku navýšení platů vrcholným politikům o sedm procent, což je reakce na rozhodnutí Ústavního soudu, který zmrazení platů soudců označil za nezákonné. Platy politiků a soudců jsou vzájemně propojeny, a proto původní návrh počítal dokonce s navýšením až o 14 procent – poslanci by si přišli na 116 tisíc korun, ministři na 222 tisíc a předsedové parlamentních komor či premiér by měli přes 312 tisíc korun.

Tím by se ministři dostali na úroveň řídících letového provozu, kteří podle statistik dlouhodobě vedou v žebříčku nejlépe placených profesí. V loňském roce činil jejich medián mzdy 215 tisíc korun měsíčně. Data Českého statistického úřadu a ministerstva práce, analyzovaná redakcí Aktuálně.cz, přinesla přehled o mzdách za posledních jedenáct let.

Zajímá vás, jak si stojíte ve své profesi? Podívejte se sami na graf.

Řídící letového provozu se opět umístili na vrcholu mzdového žebříčku, a to především díky stresové náročnosti své práce. Právě odpovědnost za bezpečnost letadel a stovek pasažérů každý den z nich dělá jedny z nejlépe placených zaměstnanců.

Druhé místo obsadili elektrotechnici zajišťující provoz řídicích a navigačních zařízení v letectví – další důležitá pozice spojená s bezpečností vzdušného prostoru. Za nimi už najdeme top manažery bank, pojišťoven a IT sektorů, kde se špičkové platy pohybují rovněž vysoko.

Na opačném konci mzdové tabulky jsou nejhůře placení kurýři, zedníci, pomocníci v kuchyních či pracovníci ostrahy, kteří si měsíčně přijdou jen na zhruba dvacet tisíc korun.

Pro porovnání: medián mezd všech sledovaných profesí byl loni 39 518 korun měsíčně, což je oproti předchozímu období nárůst o 17 tisíc korun za posledních jedenáct let.

Přestože loni mzdy kvůli inflaci zaostávaly, letos došlo ke zlepšení. Jak uvedla Jitka Erhartová z Českého statistického úřadu, „ve druhém čtvrtletí vzrostla průměrná nominální mzda o 6,5 procenta a po zohlednění inflace reálně o 3,9 procenta.“

„Růst reálných mezd v letošním roce tak pozvolna umazává výrazný propad reálné kupní síly zaměstnanců z období velmi vysoké inflace z let 2022 a 2023. V reálném vyjádření se však průměrná mzda nachází stále na úrovni roku 2018,“ uvádí analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák. 

Tento „handicap“ by ale měly příjmy tuzemských zaměstnanců smazávat i v následujících čtvrtletích. „V reálném vyjádření se v letošním roce vrátily mzdy k růstu, který bude z důvodu nízké inflace relativně vysoký,“ říká analytik České spořitelny Jiří Polanský.

Sdílejte článek se svými přáteli

Nahlédněte do podsvětí
marketingového bizáru

Pokud se Vám článek líbil, mohlo by Vás také zajímat

Rezervuj si

krátkou 30 min. analýzu s Marketing Business Managerem.

Výběr našich Case Studies

Dokážeme sehnat automechaniky nákladních vozů?

335 uchazečů za 30 dní a 15 Kč za lead aneb Hledáme skladníky. Zn.: 3v1

Chcete být, jako první, informováni o nových případových studiích z Vašeho oboru?

Pojďme zjistit, zdali je metoda
Prodator pro Vás ta pravá.

Nejprve nám řekněte pár základních informací
a my se Vám ozveme do 2 pracovních dnů.

Chci získat informace o nových případových studiích.

*Více oborů lze vybrat pomocí Ctrl + Kliknutí